Székesfehérváron, a Sóstó Látogatóközpontban rendezték meg a Repülő hősök című országos verseny döntőjét. A méhek védelmét hangsúlyozó vetélkedőn alsó tagozatos általános iskolások tartottak előadásokat arról, hogyan hívják fel saját korosztályuk figyelmét a méhek létfontosságú szerepére. A versenyt dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter nyitotta meg.
A versenyt első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal hirdette meg a Környezetvédő Fiatalok Egyesülete az általános iskolák 2-3-4. évfolyamosai számára. Az ország 10 vármegyéjéből és a fővárosból összesen 250 csapat nevezett. Az első fordulóban a gyerekeknek egy esszét kellett írniuk és egy tesztet is kitöltöttek, majd minden évfolyamból az öt legjobb csapat jutott tovább. A második, immár személyes részvételű fordulót, egyben a döntőt a Sóstó Látogatóközpontban rendezték meg 14 csapat részvételével csütörtökön délután.
„Megtiszteltetés számomra, hogy egy kicsit a jövőbe tekintettek, hiszen itt olyan gyerekek vannak, akiket környezettudatosságra neveltek a tanáraiknak és a szüleiknek köszönhetően.” – fogalmazott nyitó köszöntőjében dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. Hangsúlyozta, a jelentkezők száma azt mutatja, hogy ez egy rendkívül sikeres kezdeményezés, és 250 csapatból a 15 legjobb között lenni önmagában is győzelem, komoly teljesítmény. Hozzátette, a környezetvédelemre és a környezettudatosságra nevelést nem lehet elég korán elkezdeni, óriási erőfeszítés kell ahhoz, hogy kialakítsák a gyerekekben a környezetre, az élővilágra, az állatokra való odafigyelés igényét. Ha ez megvalósul, akkor van reményünk arra, hogy a jövő Magyarországa egy sokkal környezetbarátabb, a polgárainak minőségibb életet biztosító ország lehet – mondta a miniszter.
A verseny során a csapatok 3-4 perces előadásokat tartottak a méhek életmódjáról, a természetben és a mindennapi életünkben betöltött, létfontosságú szerepükről. Hangsúlyozták, hogy óvnunk kell ezeket a kis rovarokat a mérgező vegyszerezéstől és vigyáznunk kell rájuk különböző virágok ültetésével, a méhlegelők meghagyásával. A versenyzők közül sokan méhecske jelmezben érkeztek, és többek prezentációval, rajzokkal, bábokkal, egyéb illusztrációkkal színesítették az előadásaikat. A felkészítő és kísérő tanárok, a szülők lelkesen drukkoltak a versenyzőknek a Látogatóközpont előadótermében.
Az előadásokat egy rövid szünet követte, mialatt a négytagú, szakértő zsűri értékelte a produkciókat.
Az eredményhirdetés előtt újabb köszöntők következtek. Vargha Tamás államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője arról szólt, hogy amikor mézet vásárolunk és fogyasztunk, nem is tudjuk, milyen nehéz és hosszú az út, amíg a méz a méhektől eljut az asztalunkig. Nekünk, embereknek is van ebben feladatunk azzal, hogy megőrizzük a természet értékeit, a növényeket és a méheket egyaránt.
Zolta Szabolcs, a Környezetvédő Fiatalok Egyesületének elnöke hangsúlyozta, minden állat része a teremtett világnak, azonban a méhek talán a legfontosabbak, hatalmas szerepet töltenek be a természet egyensúlyában és az emberiség életében. A beporzás mesterei, a világ növényeinek közel 75 százalékát ők termékenyítik meg. Védelmük nem csak a természet ügye, hanem mindannyiunk közös felelőssége.
Nagy-Vargha Zsófia helyettes államtitkár köszönetét fejezte ki a szervezőknek azért, hogy ilyen sok fiatalt tudtak megmozgatni. Arra kérte a versenyzőket, hogy mondjanak köszönetet a tanáraiknak, akik segítették őket az élvezetes, hasznos előadások megtartásában. A helyettes államtitkár arról is tájékoztatott, hogy hamarosan megjelennek a Nemzeti Tehetség Program idei kiírásai, és számos programlehetőség, támogatás áll majd rendelkezésre.
Az eredményhirdetés során, a díjak kiosztásában Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere is közreműködött.
A csapatok díjazásai az alábbiak szerint alakultak:
2. évfolyam
– emléklapot kapott – Okos Méhek
– emléklapot kapott – Méhész Lányok
3. helyezés – A Mézelő Méz
2. helyezés – Mézes Krémes
1. helyezés – Döngi Védelmezői
3. évfolyam
– emléklapot kapott – Poroslábúak
– emléklapot kapott – Mézes Méhek
3. helyezés – Marli, a méhecske
2. helyezés – Méh Kedvelők
1. helyezés – Hörik
4. évfolyam
– emléklapot kapott – Mézengúzok
3. helyezés – Környezetvédők
2. helyezés – Nektárgyűjtő Méhek
1. helyezés – Zümmögők
A sikerre való tekintettel a szervezők jövőre is szeretnék meghirdetni a versenyt bővített formában, az 5-6. évfolyamosok bevonásával.
(ÖKK, fotó: Mátay Balázs)
0 hozzászólás