HTBK: három évtizede indult az első vidéki szervezet

30 évvel ezelőtt egy tavaszi napon a kiváló katona és ember, az akkor már országgyűlési képviselő, később államtitkár dr. Gyuricza Béla kezdeményezésére, országgyűlési képviselőtársa, a város korábbi polgármestere, Balsay István támogatásával összeültünk néhányan a Helyőrségi Klub vendéglátó egységének asztala körül, hogy Görög István és Kollár Endre vezetésével előkészítsük a Honvédség és Társadalom Baráti Kör első vidéki tagszervezetének megalakulását. Erre nem sokkal később, 1995. május 18-án került sor ugyancsak a „Tiszti Klub”-ban került sor. Az akkor még csak néhány tucat taggal startoló szervezet mára megkerülhetetlen tényezővé vált civil és honvédségi oldalról egyaránt, alapcéljának tökéletesen megfelelve megingathatatlan híd a katonák és a civil emberek, a honvédelmi és a civil szféra között. A három évtizedes születésnapot hétfőn a Városháza Dísztermében ünnepelte a HTBK.

Az ünnepi eseményen jelen voltak a jelenlegi tagokon és vezetőkön kívül a szervezet korábbi elnökei, alapító tagjai, támogatói, dr. Cser-Palkovics András, Warvasovszky Tihamér, Balsay István jelenlegi és korábbi polgármesterek, illetve vezérkari főnöke, dr. Böröndi Gábor által a legfelsőbb szinten képviseltette magát a Magyar Honvédség is.

Ünnepi köszöntőjében dr. Karsai Béla, a HTBK Székesfehérvári Szervezetének elnöke rövid összefoglalót adott a tevékenyen töltött évtizedekről. Felvillantotta azokat az értékeket, az épített örökséget, a honvédelmi nevelés terén indított programokat, pályázatokat, amik erősítik a honvédség és a civilek közötti kapcsolatot. Köszönetet mondott az alapítóknak, a mindenkori tagságnak és azt kívánta, az elért eredmények adjanak erőt a hagyományokat tovább vivőknek a következő évtizedekre.

Az ünnepségen dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke zászlót adományozott az évforduló alkalmából. „A zászló azt a becsületes munkát jelképezi, amelyet egy nemes eszme képviseletében végeznek. A célt, amelyet 30 évvel ezelőtt Gyuricza Béla vezérezredes és a város akkori vezetői közösen kitűztek, hogy Székesfehérvár, a civil társadalom és a Magyar Honvédség egymásra találjon, közösen, együtt dolgozva alkosson valami szépet, jót, példamutatót, és ezt megvalósították! Ez a zászló, amit ma átadtam, az eszme tárgyiasulása, és aki zászlót kap, az becsületet is.” – emlékeztetett a vezérkari főnök. A Magyar Honvédség Székesfehérvárnak sokat köszönhet. Nemcsak a parancsnokságok helyszínét, hanem azt a fehérvári szellemiséget, amely magasra emeli a zászlót. Büszkeség itt katonának lenni – hangsúlyozta.

A zászló átadását követően elsőként a zászlóanya, özv. Gyuricza Béláné nevében Cserenyecz Béla nyá. ezredes kötötte fel a szalagot a zászlóra, amelyre ezt követően a vezérkari főnök a Magyar Honvédség, Székesfehérvár polgármestere pedig a város szalagját helyezte fel. Ünnepi beszédében dr. Cser-Palkovics András arról az összetartozásról, arról a közös célért való küzdelemről szólt, amely nem szétválasztja, hanem összefogja, közösséggé kovácsolja a különböző területről, más-más életszemlélettel bíró tagokat, segítőket. A következő évtizedekre sok közös célt kívánt, amelynek megvalósítását ki-ki a maga területén végzett munkával támogatni tud.

Az ünnepség végén elismerések, kitüntetések átadására került sor.

A ma már közel 200 tagot számláló székesfehérvári HTBK szervezet a fiatalok honvédelmi nevelését, valamint a hazafias gondolkodás és a hazaszeretet ügyét tűzte zászlajára. Ennek érdekében indították el a Hazafiság Iskolája programot, valamint a Kárpát-medencei gyermekrajzpályázatot, és a szervezet nevéhez fűződik a pákozdi Katonai Emlékpark kialakítása is, mely folyamatosan épült, szépült az elmúlt évtizedekben.

(Fotó: Mátay Balázs)

 

Vörösmarty Rádió


Kiemelt partnereink

2025. május
h K s c p s v
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Written by Mátay Balázs

2025-05-19

0 hozzászólás

Ez is érdekelhet

Share This